Edual
Inšpirácie pre výchovu detí
Knihy


13 vecí, ktoré psychicky silní rodičia nerobia

Amy Morin

Na sklade > 5 kusov

Autorka medzinárodného bestsellera 13 vecí, ktoré psychicky silní ľudia nerobia si tentoraz posvietila na rodičov, ktorých učí, ako vychovať psychicky silné a odolné deti, lebo. Ako náhradná matka, odborníčka so zameraním na terapiu rodín a tínedžerov a psychoterapeutka s mnohoročnou praxou Amy Morin tvrdí, že je jednoduchšie vychovať psychicky silné deti, než pomôcť zlomeným dospelým ľuďom, lebo získať psychickú silu v detstve, ktoré predstavuje obrovskú škálu možností na rast, je omnoho ľahšie. Rodičia síce nedokážu svoje dieťa ochrániť pred nepriazňou osudu – stane sa, že dieťa zažije neúspech, odmietnutie, postrehnú ho zlé časy, ale ak ho vyzbroja nástrojmi, ktoré potrebuje pre psychickú odolnosť, dokáže tieto prekážky premeniť na príležitosť, ako sa stať silnejším a lepším. To neznamená, že si dieťa nebude musieť poradiť so svojimi emóciami alebo že vždy zvládne stres ľavou zadnou. Duševná sila mu však pomôže, ako sa s ťažkosťami vyrovnať čo najlepšie. Dodá mu tiež odvahu postaviť sa problémom zoči-voči, získať dôveru vo vlastné schopnosti a poučiť sa z neúspechu.

Úlohou zodpovedných a psychicky silných rodičov je pomôcť dieťaťu osvojiť si zdravé kľúčové postoje, lebo práve tie ovplyvňujú spôsob, akým myslí, cíti a správa sa. Naopak dieťa, ktoré rodičia nepodporia v rozvíjaní zdravých postojov, si často vytvorí názory, ktoré budú brzdiť jeho potenciál v dospelom živote.

12,99
Kúpiť

O knihe

V knihe sa dozviete, ako dovoliť dieťaťu robiť chyby, ale nerobiť z neho stredobod vesmíru, ako sa pri výchove nenechať ovládať pocitom viny, ale zároveň nebyť príliš prísny, ako si nemýliť disciplínu s trestaním a nebudovať v dieťati mentalitu obete, ale aj to, ako nedovoliť, aby strach o dieťa primárne určoval to, ako ho vychovávate… a mnoho ďalších užitočných rád a postojov.

Úryvok z knihy

TELESNÉ TRESTY SA MÔŽU OBRÁTIŤ PROTI VÁM

Švédsko bolo prvou krajinou, ktorá v roku 1979 zakázala používanie telesných trestov na deťoch. Odporcovia myšlienky spočiatku argumentovali tým, že krajina skončí v úplnom chaose, pretože deti sa nenaučia slušne správať. Keď však dospela prvá generácia detí, nedošlo k žiadnemu nárastu kriminality. V skutočnosti klesol počet odsúdení za krádež a drogovo motivovaných zločinov. Rovnako došlo k poklesu užívania alkoholu a samovrážd mladistvých.

Nasledujúc príklad Švédska mnohé ďalšie krajiny zakázali fyzické trestanie detí. V Spojených štátoch je však výprask naďalej legálny. V devätnástich štátoch je v skutočnosti stále dovolené, aby školskí zamestnanci dali deťom na zadok, ak sa zle správajú. V iných štátoch je zas to, ak dieťa udriete dreveným predmetom, považované za týranie. Neexistuje však jasná hranica, ktorá oddeľuje telesný trest od fyzického týrania. Môže dať matkin partner jej deťom na zadok? Môžete udrieť dieťa opaskom? Je to v poriadku, ak mu zostanú na tele stopy? Niektoré štáty jasne vymedzujú, čo je prijateľné, iné zas nechávajú priestor na interpretáciu.

Na to, či rodičia dajú dieťaťu na zadok, majú vplyv mnohé kultúrne a náboženské rozdiely. No myslím si, že väčšina odborníkov zastáva názor, že udrieť svoje dieťa len preto, že nedokážete ovládať svoje emócie, nie je v poriadku.

Americká akadémia pediatrie, Americká akadémia detskej a adolescentnej psychiatrie a Americká psychologická asociácia sú len niektoré z väčších organizácií, ktoré sa vymedzujú proti použitiu fyzických trestov na deťoch. Početné štúdie vrátane päťdesiatročnej štúdie, ktorú uskutočnila Texaská univerzita v Austine, zistili, že:

  • Výprask stupňuje agresivitu. Deti, ktoré dostanú výprask, budú s väčšou pravdepodobnosťou riešiť problémy agresívne.
  • Výprask zhoršuje problémy so správaním. Hoci výprask možno z krátkodobého hľadiska funguje, štúdie dokazujú, že z dlhodobého hľadiska nemá žiadny efekt. Ak sú deti vystavované telesným trestom, postupom času sa ich problémy so správaním zhoršujú.
  • Výprask sa spája s nižším IQ. Čím častejšie boli deti bité, tým pomalšie sa vyvíjali. Ale dokonca aj deti, ktoré dostanú výprask iba z času na čas, majú nižšie IQ.
  • Prísne tresty sa spájajú so zvýšeným rizikom duševných porúch. U detí, ktoré sú vystavené telesným trestom, existuje zvýšené riziko porúch nálady, stavov úzkosti, porúch osobnosti a problémov s užívaním omamných látok. Toto zvýšené riziko začína v detstve a siaha až do dospelosti

Spomedzi všetkých štúdií, ktoré sa zaoberali výpraskom, len máloktorá prišla na nejaké výhody.

Podrobnosti

Väzba: brožovaná
Počet strán: 326
Rozmer: 145 x 207 mm
Hmotnosť: 437 g
Jazyk: slovenský
ISBN: 978-80-8109-374-6
Rok vydania: 2019
Vydavateľstvo: Eastone Books