Edual
Inšpirácie pre výchovu detí
KnihyO nás

Či už vstupujeme do roly rodiča s obavami alebo sebaisto, nastanú chvíle, kedy nás správanie detí alebo aj naše vlastné môže prekvapiť. Rodičovstvo je plné výziev. Začína zmenou životného režimu spojenou s príchodom malého človiečika. Plníme potreby bábätka i rodiny a na tie vlastné nám často nezostáva čas ani energia. Nemáme si však čo vyčítať. Robíme to najlepšie, čo vieme. Napriek tomu, a možno aj práve preto, zažívame sklamanie, keď je dieťa vzdorovité, uráža sa, nehovorí pravdu, háda sa so súrodencom, nechce sa učiť, ani pomáhať, nadáva, je drzé... Takéto správanie sme si u svojho dieťaťa skrátka nepredstavovali. Keď sme ho pozorovali u cudzích detí, v kútiku duše sme dúfali, že naše dieťa bude iné.

A tak začíname hľadať príčiny a riešenia. Je dôležité ostať nad vecou, čo vôbec nie je ľahké, najmä keď sú v hre aj naše emócie a vlastné skúsenosti z detstva. Vtedy dostávame neľahké rodičovské lekcie a rastieme spolu so svojimi deťmi. Spoznávame samých seba. Je dôležité si uvedomiť, že deti sa nesprávajú zle úmyselne. Robia tak z nejakej príčiny, volajú po potrebách a aj takýmto neobratným spôsobom komunikujú so svojím okolím. Je na nás dospelých, aby sme im porozumeli, pomohli prekonať náročné chvíle a najmä im vlastným príkladom ukázali, ako komunikovať inak, efektívnejšie a s rešpektom k druhým. Deti tiež potrebujú, aby sme pozdvihli ich sebadôveru, objavili ich talenty a naučili ich ubrániť sa nežiadúcim tlakom zvonku.

Rodičovstvo je dar aj zodpovednosť, radosť aj starosť. Aby sme sa stali majstrami tejto profesie, musíme sa veľa učiť, načúvať a premýšľať. Aj chyby sú v poriadku, ak ich neopakujeme stále dookola a vieme sa za ne ospravedlniť. Byť dobrým rodičom si vyžaduje lásku, vedomosti, múdrosť, odhodlanie a sebakontrolu.

Tak ako vy kráčate popri svojich deťoch, tak aj my kráčame s vami, aby sme vám podali pomocnú ruku. Stránka edual.sk je venovaná všetkým, ktorí chcú svoj štýl výchovy zlepšiť, zefektívniť či úplne zmeniť. S jediným cieľom: byť šťastným a spokojným rodičom.

Ponúkame vám desiatky knižných titulov zameraných na výchovu detí od skutočných odborníkov, ako aj zopár knižiek pre deti najmä od slovenských autorov. Píšeme pre vás články na rôzne výchovné témy, robíme rozhovory so zaujímavými ľuďmi, ktorí zasvätili svoj život práci s deťmi alebo pomoci rodičom. Na sociálnych sieťach publikujeme myšlienky a múdrosti známych osobností o rodine, o vzťahoch, o živote. Nie ste v tom sami.

Veľa šťastia na vašej ceste rodičovstva!

Ďakujeme za vašu priazeň.

 

Alena Vytřísalová

Konateľka Edual