Edual
Inšpirácie pre výchovu detí
Knihy


Ako hovoriť, aby nás deti počúvali

Adele Faber, Elaine Mazlish

Čo poviete nahnevanému dieťaťu, ktoré za vami pribehne, aby u vás našlo pochopenie alebo vysvetlenie? Možno si ani neuvedomujete, aké rôzne výsledky môžete dosiahnuť svojou reakciou. Autorky v knihe, okrem iného, vysvetľujú, aký dôležitý je moment uznania pocitu dieťaťa, od ktorého sa odvíja jeho následná reakcia. Dieťa, ktoré nedostane svoju dávku útechy, využije akékoľvek iné prostriedky, aby sa mu pochopenia predsa len dostalo. Autorky v tejto knihe tiež poukazujú na dôležitosť humoru v komunikácii s deťmi. Aké výsledky dosiahnete, keď vymeníte krik za smiech? Nechajte sa prekvapiť, aké zmeny dosiahnete prostredníctvom tejto stratégie. Bude príjemné, keď dieťa vymení svoj vzdor za úsmev, lebo pravdepodobne tak ľahšie dosiahnete požadovaný výsledok. 

 

11,99
Vypredané

O knihe

  • Ako poskytovať dieťaťu starostlivosť, ale nevychovať z neho rozmaznané dieťa.
  • Ako komunikovať, aby ste získali spoluprácu svojich detí.
  • Ako sa naučiť riešiť krízové situácie pomocou humoru.
  • Ako pochváliť a ako pokarhať dieťa, aby k vám i v týchto okamihoch pociťovalo lásku.
  • Ako uznať pocity dieťaťa a ako presmerovať ich uhoľ pohľadu.
  • Ako viesť dieťa k samostatnosti a zodpovednosti.
  • Ako vymeniť dlhé vysvetľovanie a večné upozorňovanie za stručný pokyn a krátku poznámku.

Úryvok z knihy

Veľa kníh o výchove detí nám ako rodičom vytyčuje dôležitý cieľ pomáhať našim deťom osamostatniť sa, aby boli nezávislé, a naučiť sa fungovať ako individuálne osobnosti, ktoré sa budú v dospelosti schopné postarať samy o seba. Sme nútení brať naše deti nie ako našu malú kópiu alebo odnož, ale ako jedinečnú ľudskú bytosť s vlastným temperamentom, vkusom, pocitmi, túžbami a snami.

Ako im ale môžeme v tomto procese osamostatňovania pomôcť? Keď im dovolíme, aby si skúsili pomôcť samy sebe, aby mali šancu popasovať sa s vlastnými problémami a aby sa učili zo svojich vlastných chýb.  Je však oveľa ľahšie o tom hovoriť, ako to neskôr viesť do praxe.  Stále si pamätám, ako moje dieťa zápasilo so šnúrkou na topánke a ja som ho asi desať sekúnd pozorovala. Nakoniec som sa ale aj tak zohla a pomohla mu šnúrku zaviazať.

A tiež mi stačilo len naznačiť, že sa moja dcéra pohádala s kamarátkou, a ja som hneď vyskočila a utekala som jej poradiť.

Ako som ich teda mohla naučiť vyskúšať si porážku a učiť sa z vlastných chýb, keď jediné, čo mali v popise práce, bolo poslúchať ma?

Možno sa pýtate: „A čo je zlé na tom, pomôcť svojmu dieťaťu zaviazať šnúrky, poradiť mu, keď sa s niekým háda alebo keď robí chyby? Napokon, sú ešte malé a nemajú ešte skúsenosti. Naozaj sú závislé na dospelých okolo seba.“

(Úryvok zo 4. časti - Podporovanie samostatnosti)

Podrobnosti

Väzba: brožovaná 
Počet strán: 292
Rozmer: 225x167 mm
Hmotnosť: 467 g
Jazyk: slovenský 
ISBN: 978-80-566-2240-7
Rok vydania: 2021
Vydavateľstvo: Ljndeni

O autorovi

Medzinárodne uznávané odborníčky na komunikáciu medzi dospelými a deťmi. Za svoju dlhoročnú prácu si získali, okrem mnohých ocenení, vďačnosť rodičov a obdiv odbornej verejnosti.