Edual
Inšpirácie pre výchovu detí
Knihy


Ako prežiť škôlku

Hedvig Montgomeryová

Na sklade > 5 kusov

Základná príručka, ktorú využijete pri výchove detí vo veku od 2 do 6 rokov.

Medzi druhým a šiestym rokom prechádzajú deti viacerými zásadnými premenami, zároveň sa však každé rozvíja v rozličných smeroch rozdielnym tempom.

Táto kniha vám pomôže obstáť v nasledujúcich rokoch plných detskej fantázie, citových kotrmelcov a veľkých zmien. Prináša užitočné rady a tipy, ako to všetko zvládnuť. Vaša rodičovská úloha bude totiž od tejto chvíle oveľa náročnejšia.

Počas všetkého, čo vás v nasledujúcich rokoch postretne – slzičky, smiech, malé boľačky aj väčšie zranenia, spoločné čítanie alebo prebdené noci –, by ste nemali zabúdať na to, že najviac zo všetkého potrebuje vaše dieťa práve vás.

Zľava 712,9012,00
Kúpiť

O knihe

Vo veku dvoch až piatich rokov prechádzajú deti veľkými zmenami. Čím sú staršie, tým sú rozdiely medzi nimi výraznejšie. Niektoré už na začiatku školskej dochádzky chodia domov samy a vedia si pripraviť jedlo, iné v tomto veku ešte potrebujú pomoc aj pri použití toalety. Niektoré nepoznajú ani jedno písmenko, iné už čítajú celé knihy. Na jednej strane je preto ťažké určiť, akou vývinovou fázou dieťa práve prechádza, no na druhej strane to vôbec nie je rozhodujúce. Podstatné je, aby ste sa vždy usilovali pochopiť, na akom stupni vývinu vaša malá osôbka práve stojí. Jednotlivé rozdiely sa čoskoro vyrovnajú. Prispôsobte sa dieťaťu a svoju rodičovskú rolu ste už do veľkej miery zvládli.

Úryvok z knihy

Dieťa vás potrebuje, no jedného dňa sa o sebe bude musieť samo postarať. Dovtedy však ešte uplynie veľa času a dnes si to sotva dokážete predstaviť. No raz príde chvíľa, keď budete svojmu synovi či svojej dcére pomáhať pri balení, prenášať veci z detskej izby so sťahovacieho auta, lúčiť sa vyprevádzať do prvého vlastného bývania.

Cieľom výchovy je vlastne zabezpečiť, aby sa dieťa jedného dňa vydalo vlastnou cestou. Vo veku, ktorému sa v tejto knihe venujem, by deti ešte nemali byť dlho oddelené od rodičov. A ani si to neprajú. Ich maličké územie sa len pomaly rozširuje a vy, váš domov i vaša rodina ste stredobodom detského sveta. No prizerať sa, ako sa päťročné dieťa hrá samo vonku, kým vy ho stojac pri okne sledujete, je krásny zážitok. Pre vás rovnako ako pre dieťa. Hoci si dieťa ešte nevie poradiť, potrebuje takúto skúsenosť. Potrebuje zistiť, že je možné samostatne čeliť výzvam a že to dokáže. Deti musia mať svoje útočiská, kam sa môžu schovať, svoje drobné tajomstvá, musia si vybudovať pocit „ja“.

Takto sa pripravia na deň, keď pred domom zastane sťahovacie auto.

Podrobnosti

Väzba: pevná
Počet strán: 232
Rozmer: 158 x 216 mm
Hmotnosť: 498 g
Jazyk: slovenský
ISBN: 978-80-551-7285-9
Rok vydania: 2020
Vydavateľstvo: IKAR