Edual
Inšpirácie pre výchovu detí
Knihy


Buďte šťastnějším rodičem s NLP + Výchovný šok

Judy Bartkowiak - Po Bronson, Ashley Merryman

Na sklade > 5 kusov

Buďte šťastnějším rodičem s NLP

Mnohým rodičom sa nedarí primerane reagovať na rastúce požiadavky, tlaky a emocionálne potreby svojich detí. Ako ste na tom vy? Nachádzate sa v situácii, keď vám doterajší prístup vo výchove už nefunguje? Možno je čas na zmenu -zmeniť svoj postoj a porozumieť vyhroteným situáciám je jeden z kľúčov k dôveryhodnému a láskyplnému vzťahu s dieťaťom. Očakávať, že sa vaše dieťa zmení, nestačí.

Témy v knižke vás prevedú problémami, akými sú zvládnutie konfliktu, delegovanie úloh, komunikácia s tínedžermi, či zvládnutie zmeny a s tým súvisiaci strach a úzkosť, napríklad pri zmene školy, bydliska či strany blízkeho človeka a zároveň vás naučia ako ich zvládnuť čo najlepšie.

Výchovný šok

Bestseller denníka The New York Times. Práve ste si vybrali knihu, ktorá vyvolala obrovský ohlas v zahraničných médiách a stala sa predmetom mnohých diskusií nielen v radoch odborníkov, ale najmä rodičov a všetkých, ktorým záleží na zdravom vývoji detí a mládeže. Dvojica autorov sa dlhé roky venovala výskumu detskej vývojovej psychológie a ich spoločné dielo prináša prevratné zistenia, ktoré miestami potvrdia správnosť našich vrodených reflexov rodičov, no v niektorých oblastiach sú šokujúco nečakané, napriek tomu podložené komplexnými vedeckými prieskumami.

Zľava 4032,5019,50
Kúpiť

O knihe

Buďte šťastnějším rodičem s NLP

Deti sú fantastické. Sú ako špongie, ktoré nasávajú nové skúsenosti a vedomosti, a tak veľmi sa nám chcú zapáčiť a zaslúžiť si našu lásku a uznanie. My sme ich vzorom, takže keď sa pozeráme na ich správanie, vidíme seba samých, bez prikrášľovania. Až keď som objavila NLP som zistila, že akékoľvek zmeny, ktoré očakávame od svojich detí, musia začať nami – rodičmi. A to bol dôvod, prečo som túto knihu napísala.

Výchovný šok

Vedeli ste napríklad, že pochvalou môžete svojmu dieťaťu ublížiť? Čo stojí za poklesom IQ, syndrómom ADHD a obezitou? Mysleli by ste si, že je to nedostatok spánku? Aký vplyv má na deti rozhovor o ľudských rasách? Prospieva im to, alebo skôr škodí? A čo klamstvo? Väčšina stratégií na podporu pravdovravnosti nevedie deti k tomu, aby klamali menej. Kedy sa zistí, či je vaše dieťa nadané? Prečo sa súrodenci nemajú v láske a ako tomu môžeme zabrániť? Prečo v prípade adolescentov platí, že hádka s dospelými je prejav uznania a nie neúcty? Možno sebaovládanie naučiť? Nemusíte sa dlho zamýšľať, stačí, ak sa začítate.

Úryvok z knihy

Buďte šťastnějším rodičem s NLP

Propojte se s nimi 
Většina teenagerů nemá ráda, když se kolem nich jejich rodiče stále motají, ale obvykle se najde jedna nebo dvě činnosti, které můžete dělat společně, třeba jít na fotbalový zápas, do kina, do restaurace nebo nakupovat. Prostě potřebujete možnost, kdy si jen tak popovídat, aniž by hrozilo, že dojde ke konfliktu. 

Příklad:
Zjistila jsem, že se dá s teenagery dobře povídat během jízdy autem. Nevidíme si vzájemně do tváře, jedeme po silnici, kde je toho spoustu k vidění a jde mluvit o citlivých tématech, protože váš potomek může zírat z okna a možná i odpovídat upřímněji, než kdyby seděl čelem k vám. Můj starší syn si hodně hlídá své soukromí, ale když h někam vezu autem, vždycky zjistím, čím vším se právě teď zabývá. Kdybych se ho zeptala doma nad šálkem čaje, zarytě by mlčel a odsekával by "no jo". A já bych se nic nedozvěděla. 

Výchovný šok

OPAČNÝ ÚČINOK POCHVALY

Dwecková síce tušila, že pochvala má opačný účinok, no jeho miera prekvapila aj ju. „Keď človek zdôrazní úsilie, poskytne dieťaťu premennú, ktorú môže ovládať,“ vysvetľuje. „Cíti, že úspech má pod kontrolou. Ak, naopak, výskumník vyzdvihne prirodzenú inteligenciu, oberie dieťa o pocit kontroly a nedá mu nijaký návod, ako reagovať na zlyhanie.“

V ďalších rozhovoroch Dwecková priznala, že tí, ktorí si myslia, že vrodená inteligencia predstavuje kľuč k úspechu, začnú znevažovať význam úsilia. Som inteligentný, uvažujú deti. Nemusím sa snažiť. Vynakladanie úsilia sa stáva stigmou, verejným dôkazom, že človek nevie využiť prirodzený talent.

Keď Dwecková pokus zopakovala, zistila, že pochvala takto pôsobí na výkon žiakov zo všetkých socioekonomických skupín. Týka sa to oboch pohlaví, najmä však najbystrejších dievčat (po zlyhaní sa zrútili najčastejšie). Proti opačnému účinku pochvaly neboli imúnne ani deti v predškolskom veku.

Podrobnosti

Väzba: brožovaná
Počet strán: 256/280
Rozmer: 145 x 210/136 x 206 mm
Hmotnosť: 332/340 g
Jazyk: český/slovenský
Rok vydania: 2018/2015
Vydavateľstvo: D.T. Studio/Zelený kocúr