Edual
Inšpirácie pre výchovu detí
Knihy


Čakáme druhé dieťa

Dr. Penny Prestonová

Počať druhé dieťa a vynosiť ho nemusí byť ľahšie ako pri prvom tehotenstve. V každom štádiu tohto procesu - či už ide o počatie, tehotenstvo, prvú pôrodnú dobu, alebo samotný pôrod - budete mať inú skúsenosť. Počatie zdravého dieťaťa, prekonanie istého nepohodlia súvisiaceho s tehotenstvom a úspešný vaginálny pôrod, ale aj ľahkosť, s akou ste schopná dbať o svoje zdravie i o zdravie nenarodeného bábätka, zatiaľ čo sa staráte o svoje staršie dieťa, a potom zvládať rodinu s dvomi deťmi, sú len niektoré z výziev, ktorým budete čeliť ako tehotná po druhý raz. 

11,90
Vypredané

O knihe

Tehotenské príručky sú v zásade určené matkám prvorodičkám, pričom informácie o ďalších tehotenstvách sú v nich len zbežné. Predkladaná kniha vypĺňa túto medzeru na knižnom trhu. Dve tehotenstvá nikdy nie sú rovnaké - dokonca ani v prípade tej istej matky. V tejto knihe sa dozviete, prečo je to tak. 

Nájdete v nej aj najnovšie medicínske rady a odporúčania týkajúce sa dôležitých testov a procedúr pred narodením dieťatka. 

Poskytne vám vysvetlenie rozličných rizikových faktorov v súvislosti s opakovanými cisárskymi pôrodmi, ale aj skutočnosť, ktoré umožnia vaginálny pôrod po predchádzajúcom cisárskom pôrode. 

Dá vám dobré rady, ako chrániť seba i nenarodené dieťa, kým sa staráte o svoje staršie dieťa, a to aj vtedy, keď je choré. 

Dočítate sa, ako si vybudovať jedinečný vzťah s bábätkom, keď je ešte v brušku. 

Poskytne vám rozmanité stratégie, ako si poradiť so súrodeneckou rivalitou a zabezpečiť rodinnú harmóniu. 

Nájdete v nej vyčerpávajúce informácie o technikách v súvislosti so sekundárnou neplodnosťou a s asistovanou reprodukciou, ktoré sa ukázali úspešné pri neskorších pokusoch o otehotnenie.

Úryvok z knihy

Po príchode z pôrodnice

Keď už majú deti zoznamovanie za sebou, zapojte staršie dieťa do drobných prác pri starostlivosti o bábätko. Bude sa cítiť dôležito, keď ho poprosíte, aby vám podalo čistú plienku z kopy v rohu izby, alebo keď mu poďakujete za to, že bábätku natrelo nožičky po kúpeli. Minimálna požiadavka jeho zodpovednosti mu dá pocit, že je súčasťou života druhého bábätka.

Prvých pár dní od príchodu z pôrodnice s novým bábätkom je zvyčajne veľmi rušných, spojených s návštevami zvedavými na nový prírastok. Tie môžu vášmu staršiemu dieťaťu zabrániť pocitu žiarlivosti, keď donesú darček aj jemu, nielen novorodeniatku. Pokiaľ sa to dá, poproste návštevníkov, aby na to nezabudli, a povzbuďte ich, aby predtým, ako sa rozbehnú za bábätkom, venovali niekoľko minút staršiemu dieťaťu. Je pravda, že prišli najmä kvôli bábätku, ale nikomu neublíži, keď ich nenápadne požiadate, aby najprv venovali chvíľku či pár slov staršiemu dieťaťu. Nechajte vaše prvorodené, aby ich k bábätku samo priviedlo. Bude sa tešiť takému zamestnaniu – hlavný sprievodca do izby bábätka, hrdo vysvetľujúci všetko, čo o ňom vie. Takáto jedinečná úloha aj jemu zabezpečí dosť pozornosti a zdôrazní to, že on je tu „ten starší“. Uvidíte, že bude veľmi pozitívne motivované.

Zároveň je dôležité udržiavať váš vzťah k prvorodenému dieťaťu a povzbudzovať ho do silného vzťahu k novému súrodencovi či súrodencom. Najlepším spôsobom je každý deň si vyhradiť trochu času len pre staršie dieťa, možno keď bábätko kúpe otecko alebo keď bábätko spí. Pár minút nerozdelenej pozornosti mu dá pocítiť, že je pre vás rovnako vzácne, ako bolo pred príchodom súrodenca.

Podrobnosti

Väzba: brožovaná
Počet strán: 128
Rozmer: 190 x 245 mm
Hmotnosť: 342 g
Jazyk: slovenský
ISBN: 978-80-89379-57-6
Rok vydania: 2011
Vydavateľstvo: Fortuna Libri