Edual
Inšpirácie pre výchovu detí
Knihy


Čaro rodičovstva

Hedvig Montgomeryová

Na sklade > 5 kusov

„Ako psychologička, ktorá sa dvadsať rokov venuje rodinnej psychológii, môžem potvrdiť, že dobrým rodičom sa človek nerodí. Zároveň však viem, že sa ním môže stať takmer ktokoľvek a každý sa môže ustavične zlepšovať. Rodičovstvo bude vaša najdôležitejšia životná rola. Vyžaduje si múdrosť, vedomosti, veľa odvahy a ešte viac sebapoznania. Občas to bude ťažšie, ako ste si možno predstavovali, no ak sa stanete lepším rodičom, stanete sa zároveň lepším človekom. V tom tkvie krása rodičovstva. Inými slovami – tá drina sa naozaj vyplatí. “
Hedvig Montgomeryová

Ako vychovať šťastné dieťa? Ako posilniť vzájomnú dôveru? Ako dcéru či syna pripraviť na to smutné, čo ich v živote čaká? Ako veľmi sa vlastne možno nahnevať? Akej chyby sa rodičia najčastejšie dopúšťajú? A čo je tou najdôležitejšou rodičovskou úlohou v detstve a dospievaní?

Zľava 610,9010,25
Kúpiť

O knihe

Čaro rodičovstva je moderná príručka pre rodičov dvadsiateho prvého storočia. Psychologička a rodinná terapeutka Hedviga Montgomeryová sprevádza rodičov siedmimi jednoduchými krokmi, ktoré pomôžu, aby sa z dospelých a detí stali šťastní ľudia, spokojní sami so sebou, vďaka čomu si spoločne strávený čas užívajú.

Čaro rodičovstva je múdra a jednoduchá kniha, ktorá vás naučí stať sa rodičom, akým ste si vždy priali byť.

Úryvok z knihy

Kedy hrešiť a kedy radiť

Všetci rodičia chcú, aby sa ich deťom darilo, aby sa slušne správali a boli obľúbené. Práve preto nám tak prekáža, keď urobia niečo nesprávne. Vynára sa teda otázka, ako na túto nepríjemnosť zareagovať. Hrešiť alebo radiť? Ak sa vám podarí dieťaťu povedať niečo, čo ho poučí, ukáže cestu k inému, prijateľnému správaniu, vtedy radíte. Ak karháte a neposkytnete pritom nijaké informácie, ako inak sa situácia dala zvládnuť, neobohatíte dieťa o skúsenosť, ktorá by sa mu v budúcnosti mohla zísť. Radou deti navádzate na správnu cestu. Hrešením len vzbudzujete v nich hanbu a pocit nedostatočnosti. Ponižujete ich. Keď dieťaťu dáte radu, povzbudíte ho, aby prekročilo vlastný tieň a vyskúšalo niečo nové.
Poskytnite dieťaťu spätnú väzbu o jeho správaní, pozorne sledujte jeho reakcie. Ukážu vám, či hrešíte, alebo radíte. Ak hrešíte, zistíte, že kontakt medzi vami slabne. Váš syn či vaša dcéra neodpovedá, nevstupuje do dialógu. Vtedy je najlepšie prestať a vrátiť sa k téme neskôr, keď ste pokojnejší a dokážete radiť. Pokiaľ sa nedarí nadviazať rozhovor, ľudia majú sklon prestať sa ovládať a hrešiť ešte viac, ako pôvodne zamýšľali. Takto prichádzate o príležitosť vrátiť sa k rozhovoru neskôr, vyzbrojení dobrými argumentmi a čistou hlavou. Zároveň tým strácate pozíciu radcu a učiteľa.
Vždy je lepšie radiť ako kritizovať. Ak hrešíte, reagujete v danom okamihu, kým radou pomáhate dieťaťu nielen v prítomnosti, ale aj v budúcnosti.
 

Podrobnosti

Väzba: pevná
Počet strán: 200
Rozmer: 158 x 216 mm
Hmotnosť: 453 g
Jazyk: slovenský
ISBN: 978-80-551-6583-7
Rok vydania: 2019
Vydavateľstvo: IKAR