Edual
Inšpirácie pre výchovu detí
Knihy


Čo si myslí náš tínedžer?

Tanith Careyová

Na sklade < 5 kusov

Keď sa dospievajúci mozog prepája, zvyšuje sa produkcia hormónov a nezávislosť je čoraz lákavejšie, nastáva perfektná rodinná búrka. Rodičovstvo je zrazu fuška. Ale pomoc je na ceste.

Táto praktická kniha o rodičovstve a výchove tínedžera v dnešnom svete odkrýva vedu na pozadí dospievajúceho mozgu, prekladá správanie tínedžera a ukáže vám, ako môžete v úlohe rodiča reagovať na toto správanie rozumne – okamžite i z dlhodobého hľadiska.

Zľava 1024,9022,41
Kúpiť

O knihe

Kniha ponúka viac ako 100 každodenných scenárov – od toho, ako za sebou tínedžer drzo zatresne dvere svojej izby priamo pred vaším nosom, až po to, ako zvládnuť obavy z online bezpečia, tlaku rovesníkov, zo školských povinností i sexu.

Zistite, ako vytvoriť priateľské prostredia a ako komunikovať so sebaistotou. Len tak pomôžete svojmu tínedžerovi zvládnuť všetko, čo ho v živote čaká.

Úryvok z knihy

RANÝ VEK DOSPIEVANIA

TRINÁSŤ- AŽ ŠTRNÁSŤROČNÝ TÍNEDŽER

Vaše dospievajúce dieťa sa snaží prísť na to, kto vlastne je, do akej „partie“ patrí, ale aj naďalej veľmi závisí od vašej podpory. V dôsledku vytvárania nových spojení v mozgu a zvýšenej produkcie hormónov môže reagovať neuvážene a unáhlene.

 

Akým spôsobom myslí vaše dieťa

Jeho myslenie je čierno-biele – všetko je buď „dobré“, alebo „zlé“. Abstraktné myslenie je preň ešte pomerne náročné, no postupne nachádza záľubu v rôznych intelektuálnych aktivitách a už dokáže uvažovať nad viacerými riešeniami problému.

Ako sa vaše dieťa cíti

  • Dieťa sa práve v tomto veku najviac porovnáva so svojimi rovesníkmi a ostatnými v jeho okolí. Jeho sebavedomie tak môže klesnúť.
  • Je obzvlášť citlivé, keď ho niekto „sleduje“, aj keď nie je s kamarátmi. Dáva si pozor, aby on alebo niekto, koho pozná, neurobil niečo, za čo by ho ostatní mohli odsúdiť.
  • Ak mu je niekto sympatický, môže sa veľmi ľahko (aj platonicky) zamilovať. Nazýva sa to „dopamínový rauš“ – uvoľnenie neurotransmiteru dopamínu do takzvaného „centra potešenia“ alebo „centra odmeňovania“ v mozgu.
  • V tomto veku je dieťa najsilnejšie presvedčené o tom, že je výnimočné, a nič mu nehrozí – tento fenomén sa nazýva „osobná bájka“.

Ako sa vaše dieťa správa

  • Pre reorganizáciu mozgu, neistotu z predbiehajúcej puberty a jeho potrebu niekam sa zaradiť môže vaše dieťa dočasne stratiť motiváciu niečo dosiahnuť, obzvlášť, ak jeho „partia“ považuje snahu niečo dosiahnuť za „trápnu“.
  • Zvyšovanie hladiny testosterónu u oboch pohlaví je spojené so zvyšovaním sexuálnej túžby, snahou dosiahnuť istý sociálny status a túžbou riskovať. Sebakontrola sa v tomto veku stále vyvíja, preto sa môže vás tínedžer dostať do problémov, ktorým by ste sa vy ako dospelí určite vyhli.
  • Je egocentrické, je presvedčené o tom, že okolie je ním očarené rovnako, ako je ono očarené samým sebou. Nedokáže sa na svet pozrieť z rôznych perspektív, je zamerané na seba a nedokáže prejaviť súcit a empatiu.
  • V tomto veku má tendenciu dostať sa do početných konfliktov s okolím. Jeho rovesníci sa bezohľadne pokúšajú dosiahnuť a udržať si vytúžený sociálny status.

Podrobnosti

Väzba: pevná brožovaná
Počet strán: 224
Rozmer: 200 x 238 mm
Hmotnosť: 746 g
Jazyk: slovenský
ISBN: 978-80-551-7686-4
Rok vydania: 2021
Vydavateľstvo: IKAR