Edual
Inšpirácie pre výchovu detí
Knihy


Detský mozog vysvetlený rodičom

Dr. Álvaro Bilbao

Na sklade < 5 kusov

Ako môžete pomôcť svojmu dieťaťu v rozvíjaní jeho rozumového a emočného potenciálu. 

Počas prvých rokov života má detský mozog taký potenciál, aký už nikdy nenadobudne. To však neznamená, že by sme sa mali snažiť urobiť z detí malých géniov. Práve naopak, jednostrannosť vo výchove má za následok vznik rôznych sociálnych deformácií, ktorých sa neskôr dospelý človek ťažko zbavuje. Len rovnomerné rozvíjanie racionálnej a emocionálnej inteligencie dokáže deťom zabezpečiť plynulý všestranný vývin a je dobrým základom úspešného a plnohodnotného života. 

Zľava 716,9015,72
Kúpiť

O knihe

Neuropsychológ Álvaro Bilbao, ktorý je sám trojnásobným otcom, približuje rodičom mentálny svet detí, aby ich mohli vychovávať v súvislosti s pochopením ich vnútorných potrieb. 

Kniha je hodnotným a praktickým návodom, ktorý vyvracia mnohé povery a zrozumiteľným spôsobom predkladá informácie najnovších výsledkov neurovedy, aby všetci rodičia dokázali pomôcť svojim deťom rozvinúť ich rozumový potenciál, a zároveň dosiahnuť maximálnu emocionálnu rovnováhu. 

Hlboká, fascinujúca a srdečná kniha, ktorá vás dojme a pomôže vám pochopiť, čo vaše deti skutočne potrebujú.

Úryvok z knihy

Na základe mojich skúseností nepovažujem za prekvapivé, že kľúč k potenciálu mozgu dieťaťa nájdeme vo vzťahu medzi rodičmi a deťmi. Pre ľudský mozog neexistuje žiadny zložitejší stimul než iná ľudská bytosť. Vyložiť si odtiene hlasu, mimiku tváre, gramatiku viet či pohnútky iného človeka je jedinečná výzva. Napriek tomu sa mnohí rodičia nechajú nahovoriť na stimulačné programy v podobe tabletov a inteligentných telefónov v domnienke, že ide o prospešný stimul pre dieťa, dokonca viac ako chvíľa rozhovoru medzi rodičom a dieťaťom. Títo rodičia možno nevedia, že ľudský mozog je oveľa zložitejší, všestrannejší a výkonnejší ako akýkoľvek počítač, ktorý bol doposiaľ vyrobený. Nasledujúce porovnanie dokonale ilustruje neporovnateľné bohatstvo ľudského mozgu pred domácim procesom, ktorý sa snaží zasiahnuť do výchovy detí: počet operácií, ktoré dokáže uskutočniť počas jednej sekundy tablet, s ktorým sa hrá milión detí na celom svete – napríklad iPad 2 – je stosedemdesiat megaflopov (jednotka rýchlosti počítača). V rovnakom časovom úseku ľudský mozog uskutoční dvetisíc dvesto miliónov megaflopov. To znamená, že ľudský mozog je dvanásť miliónkrát zložitejší než iPad 2. Keby mali počítače blahodarný účinok na inteligenciu, pravdepodobne by ste postrehli, že od roku 2000 – rok, odkedy sa stalo populárnym používanie internetu –, a najmä od roku 2010 – kedy začal nárast inteligentných telefónov, ste každý rok trochu múdrejší. Hoci by to bolo skvelé, som presvedčený, že tento pocit nemáte. Ak ste však častým užívateľom tejto technológie, je pravdepodobné, že pôsobíte menej trpezlivo pri čakaní, že sa ľahšie nudíte, a že je pre vás ťažké sedieť chvíľu v parku bez toho, aby ste sa nepozreli na mobilný telefón. Ako môžete sami vidieť, technológia nemala pozitívny účinok na váš mozog, naopak, stali ste sa menej trpezliví. Pravdepodobne máte viac bolestivú krčnú chrbticu a stratili ste ostrosť videnia. Ak chcete zdieľať tieto „prínosy“ s vyvíjajúcim sa mozgom vašich detí, stačí si stiahnuť všetky aplikácie určené na upútanie pozornosti najmenších a nechať vaše elektronické zariadenie na dosah. Ja osobne som presvedčený, že o niekoľko rokov sa táto technológia bude predávať spolu s obšírnym príbalovým letákom, v ktorom budú špecifikované zdravotné riziká a vedľajšie účinky.

Podrobnosti

Väzba: brožovaná
Počet strán: 276
Rozmer: 200 x 125 mm
Hmotnosť: 290 g
Jazyk: slovenský
ISBN: 978-80-8111-477-9
Rok vydania: 2018
Vydavateľstvo: Noxi