Edual
Inšpirácie pre výchovu detí
Knihy


Krotitelia displejov - Ako vychovať deti, aby zvládli digitálny svet

Slávka Kubíková

Na sklade < 5 kusov

Naše deti sú prvou generáciou vyrastajúcou v obklopení displejov. Je to nová situácia, ktorú dennodenne rieši každý rodič. Kniha Krotitelia displejov pomáha vychovávať deti tak, aby život s digitálnymi médiami zvládli. No nie je to kniha len o deťoch. Autorka kladie provokatívne otázky každému vlastníkovi smartfónu a používateľovi internetu. Aby nám technológie nebrali viac, ako nám dávajú.

Zľava 614,2913,43
Kúpiť

O knihe

Kniha má dvanásť kapitol, ktoré sú poprepletané rozhovormi. Prvá časť sa venuje tomu, ako technológie pôsobia na ľudí, a teda aj na deti. Čo je za ich neodolateľnosťou?

V druhej časti sa dozviete, čo sa môže stať, keď potreby, ktoré si človek desaťtisíce rokov napĺňal klasickým offline spôsobom, presunieme do internetového priestoru.

V poslednej časti knihy ponúkam riešenia. Je totiž jasné, že bez ohľadu na to, či sme technooptimisti alebo technopesimisti, deti budú s digitálnymi technológiami žiť celý svoj život. Potrebujeme ich na to pripraviť tak, aby to zvládli.

A v tom vám pomôže táto príručka pre krotiteľov displejov.

Úryvok z knihy

Tínedžeri (14-18)

Toto je vek sociálnych sietí, a teda to, čo by malo vaše dieťa zvládnuť, je naozaj dosť náročné: fungovať zodpovedne v džungli sociálnych sietí internetu tak, aby sa nikomu nijako neublížilo. Ani jemu, ale aby ani vaše dieťa neublížilo ostatným.

Čo sa týka konečnej zodpovednosti za mediálny život dieťaťa v tínedžerskom veku, bijú sa tu dva princípy.  Jedným je, že za tohto mladého človeka máte stále zodpovednosť a aj ten telefón, ktorý už v tomto veku má, je v podstate váš, kúpený a platený vami.

Druhým princípom je, že toto dieťa už prestáva byť dieťaťom a je na odchode. Potrebuje mať svoj svet, ktorého podstatou je, že tam starci nestrašia. Zároveň potrebuje súkromie. Invazívne zasahovanie, čítanie súkromnej korešpondencie či denníkov, to sú všetko praktiky, ktoré výrazným spôsobom narušujú dôveru medzi dieťaťom a rodičom.

Ako teda správne vybalansovať slobodu a zodpovednosť? Je dobré pozerať sa na tento vek ako na čas prvých skúšobných jázd. Na začiatku sme čo najviac pri dieťati. Sprevádzame ho jeho iniciáciou vo svete sociálnych sietí. Potrebujeme vedieť, čo robí a či sa dokáže správať na internete zodpovedne. A len vtedy, keď vidíme, že je to v pohode, postupne to viac a viac nechávame iba naň.

Niektoré deti však z rôznych dôvodov budú potrebovať pomoc a dohľad na dlhšie obdobie. Zistíte to podľa toho, že s mobilom sú stále spojené nejaké problémy. Pri takýchto deťoch je dobré ponechať si isté kontrolné právomoci a prísnejšie pravidlá toho, čo a kedy na mobiloch či laptopoch robia. Napríklad pravidlo: domáce úlohy sa robia v miestnosti bez elektroniky, a keď je na to potrebný laptop s internetom, tak taký, na ktorom sú zablokované sociálne siete a je podľa možnosti na verejnom mieste. Odkomunikujte to so svojím tínedžerom tak, že ide o jeho produktivitu – aby si úlohy spravil rýchlo a dobre.

Ale ak vidíte, že dieťa všetko v pohodičke zvláda samostatne (úlohy si robí načas, je aktívne, má záujmy, číta, chodí do prírody, športuje a tvorí), môžete sa trochu uvoľniť. Ak celkovo vidíte, že je to dieťa, ktoré má svoj život a samo seba dostatočne pod kontrolou, môžete sa viac-menej spoľahnúť, že sa bude správať zodpovedne aj v online priestore. A že ak sa niekde niečo trošku vymkne z rúk, toto dieťa to dokáže ustáť.

Bez ohľadu na to, či je dieťa také či onaké, či potrebuje spolujazdca alebo už nie, v tomto veku je kľúčové slovo dôvera. Je to čas žatvy. To, čo ste odmalička siali a polievali, pleli a okopávali, sa teraz ukáže. Ak má vaše dieťa s vami kvalitný vzťah plný dôvery, ak je presvedčené, že ste na jeho strane, môže vám všetko povedať a neodsúdite ho, a ak máte vytvorené rituály, aby sa tieto rozhovory aj naozaj udiali, tak ste vyhrali.

V takomto vzťahu by dieťa nemalo mať problém ukázať vám – samo od seba -, na aké stránky chodí, s kým četuje a čo sa deje na jeho sociálnych sieťach. Ak medzi rodičom a dieťaťom vládne naozaj veľká dôvera, dieťa povie rodičovi aj svoje najhlbšie tajomstvá – o svojich láskach a rozchodoch a všemožných iných tínedžerských problémoch.

Keďže ste dieťaťu nablízku, viete dosť presne odhadnúť, čo sa s ním deje a či ho náhodou niektorý z aspektov digitálnych rizík neničí. Či to nepreháňa, či sa nedejú v četoch veci, čo sú za hranou, či tam neprebiehajú nejaké „nebezpečné známosti“, či sa nezamotáva do pochybných názorových bublín. Ak sa čokoľvek takého deje, treba riešiť danú konkrétnu situáciu.

Dobrý vzťah pôsobí ako impregnačný sprej na topánky. Každé dieťa bude zrejme trochu experimentovať, s tým treba rátať. Ale také, ktoré v sebe nenosí bezodnú vzťahovú dieru, nebude mať sklony k vážnym únikom. Je jasné, že pri intenzívnej povodni ani najlepšia impregnácia stačiť nebude. Minimálne však premokanie spomalí a rodič získa čas zasiahnuť.

Podrobnosti

Väzba: tvrdá
Počet strán: 368
Rozmer: 140 x 206 cm
Hmotnosť: 581 g
Jazyk: slovenský
ISBN: 978-80-89994-13-7
Rok vydania: 2019
Vydavateľstvo: POSTOJ MEDIA, s.r.o.