Edual
Inšpirácie pre výchovu detí
Knihy


Na sklade > 5 kusov

Čoraz viac rodičov je bezradných: hoci sa svoje deti snažili vychovávať čo najlepšie, vykľuli sa z nich malí tyrani. V novom, rozšírenom vydaní svojej najúspešnejšej knihy známa detská psychologička vysvetľuje, koľko opory a aké hranice deti potrebujú, aby ich vývin prebiehal hladko a bez porúch. 

Zľava 69,959,35
Kúpiť

O knihe

U detských porúch osobnosti sa stretávame s pozoruhodnou zmenou, ktorá sa ako výbuch šíri približne od osemdesiatych rokov. Dovtedy prevažovali úzkostné deti a outsideri, dnes sú to najmä poruchy spájajúce sa s deštrukciou a agresiou. Pre takéto deti je typický citový chlad, egoizmus a bezohľadnosť. 

Autorka upozorňuje, aký typ rodičov je na výchovu „malého tyrana“ najnáchylnejší, v ktorých obdobiach výchovy sa rodičia dopúšťajú chýb, a o aké chyby zvyčajne ide. Vďaka mnohým príkladom z praxe je kniha názorná a neraz otriasajúca. Pomoc ponúka terapia pevným objatím, ktorú autorka opisuje spolu s mnohými inými radami, ako deti zodpovedne vychovávať. 

Úryvok z knihy

Ako sa z ovládania okolia stane závislosť

Zážitky „pseudo-moci“ dieťa ovplyvňujú a sprostredkúvajú mu falošný pocit. Moc môže byť dobrá, ale závislosť od moci je zlá. Vo svojej všemocnosti má dieťa pocit, že je silnejšie ako jeho matka. Tento pocit sám o sebe nie je zlý. Musí sa objaviť v určitých obdobiach života, najskôr v období vzdoru a najneskôr v puberte, keď sa riadime len svojimi prianiami a všetko chceme robiť lepšie ako naši rodičia. Toto poháňa vývin dopredu. Malé dieťa však nemôže takúto záťaž uniesť. Príliš skoro zažíva, že ono je silné a matka je slabá.

Ničivé na tom je, že dieťa získava túto skúsenosť vo fáze vývinu, keď musí byť plne nasýtená jeho základná potreba bezpečia. Ak dieťa získa ešte v tejto fáze symbiotického vzťahu s matkou skúsenosť, že ju ovláda, má to okamžité dôsledky. U slabej, poddajnej matky nemôže dieťa zažiť pocit bezpečia a opory, nemôže sa podľa nej riadiť.

Podrobnosti

Väzba: brožovaná
Počet strán: 192
Rozmer: 140 x 205 mm
Hmotnosť: 227 g
Jazyk: slovenský
ISBN: 978-80-8159-060-3
Rok vydania: 2014
Vydavateľstvo: Premedia

O autorovi

Jiřina Prekopová (1929), česko-nemecká psychologička, ktorá sa mohla naplno svojej téme venovať až v emigrácii. Pracovala s postihnutými deťmi, autistami a až do dôchodku na oddelení vývinových porúch na detskej klinike v Stuttgarte. Je autorkou viacerých publikácií,... viac o autorovi