Edual
Inšpirácie pre výchovu detí
Knihy


Minútové karhanie

Gerald E. Nelson

Na sklade > 5 kusov

Nie náhodou sa autori najpredávanejšej knihy všetkých čias Minútový manažér inšpirovali tvorcom metódy Minútové karhanie, Geraldom Nelsonom. Minútové karhanie je účinná metóda výchovy detí, resp. forma zdravej a prínosnej komunikácie medzi rodičom a dieťaťom, kde je prirodzené vyjadriť svoje vlastné pocity – lásku, hnev, sklamanie...  

Ak očakávame od detí, že sa budú vhodne správať, musíme ich to najskôr naučiť. Je dôležité, aby poznali pravidlá vopred a, samozrejme, aby sme im išli príkladom.

Ak dôjde k nevhodnému správaniu, je dôležité, aby dieťa dostalo okamžitú spätnú väzbu o tom, čo nebolo v poriadku. Krátku a výstižnú. Rodič alebo vychovávateľ mu presne a zrozumiteľne povie, čo urobilo zle i to, aký má z toho pocit. Dospelý je často rozčúlený, cíti zlosť, a preto je potrebné, aby karhanie zakončil pozitívne tým, že sa zameria na to dobré, čo dieťa vie, robí, dokáže. Sústredí jeho pozornosť na niečo, v čom sa mu už predtým darilo a povzbudí ho, aby sa tak správalo vždy.

Naučíte tak deti, že ich správanie má svoje dôsledky, že problém sa dá riešiť komunikáciou a posilníte tým váš vzťah i dôveru medzi vami. To je základ pre akékoľvek konfliktné situácie v budúcnosti.

Zľava 2015,0012,00
Kúpiť

O knihe

Dr. Nelsonovi sa podarilo popísať užitočnú a praktickú metódu, ktorá môže slúžiť rodičom ako návod a pomôcť im úspešne vychovávať deti. Ním vyvinutá metóda „karhania“ vychádza z verbálnej komunikácie a prístupu k dieťaťu a kniha ju popisuje zrozumiteľným a ľahko pochopiteľným spôsobom. V knihe tiež poukazuje na hlavné piliere dobrej výchovy. Vysvetľuje, ako sa cíti potrestané dieťa a aký účinok dosiahne rodič, ktorý sa často uchyľuje k tomuto spôsobu výchovy. Ponúkne vám alternatívy výchovy, ktoré sú efektívne a ktoré posilňujú vzájomnú dôveru medzi deťmi a tými, ktorí ich vychovávajú. Rodičia, ktorí majú ťažkosti pri výchove detí, čoskoro zistia, že ide o užitočnú pomôcku, ktorá ich privedie k tomu, ako svoje deti vychovávať prísne a čo je dôležitejšie – s láskou. 

Úryvok z knihy

Nikto nepotrebuje byť vychovávaný negatívne. Rodič, ktorý ponižuje alebo odsudzuje svoje dieťa, namiesto toho, aby odsúdil jeho skutok, dieťaťu škodí. Ak malá Lucka vždy, keď urobí niečo zle, počuje, že je zlé dievča, ktoré nikdy neurobí nič správne, začne postupom času veriť tomu, že jej mama má pravdu. Pochopí to svojím spôsobom (nesprávne). Jej sebavedomie klesne a zlé slová jej matky sa naplnia. Stane sa tým, čím ju jej matka nazýva. A matka bude nešťastná a bude pochybovať o svojich rodičovských schopnostiach. 

Dobrá výchova je pozitívna. Ponúka pomoc, riešenie a sľubuje stálu podporu. Vždy ukáže dieťaťu riešenie. Neponižuje. Učí dobrému správaniu spôsobom, ktorý je odmenený. Upevňuje puto medzi rodičom a dieťaťom a zanecháva v oboch v zásade dobrý pocit zo seba aj z toho druhého.

 

(Úryvok z kapitoly 4 - Čo je to dobrá výchova?)

Podrobnosti

Väzba: brožovaná
Počet strán: 146
Rozmer: 149 x 229 mm
Hmotnosť: 232 g
Jazyk: slovenský 
ISBN: 978-80-970884-1-5
Rok vydania: 2015
Vydavateľstvo: D.T. Studio

O autorovi

Dr. Gerald E. Nelson je detský psychiater, teraz už na dôchodku, ktorý vyvinul metódu "minútového karhania", aby pomohol rodinám, ktoré majú problémy s výchovou detí. Za tridsať rokov naučil minútové karhanie tisícky rodičov, starých rodičov, učiteľov a ďalších... viac o autorovi

Recenzia

V dnešnom uponáhľanom svete, kde neplatia pravidlá, strácajú sa normy, hodnoty, kde si celá spoločnosť nevie poradiť s ľuďmi, ktorí sa nenaučili, alebo ich nevedeli naučiť správať sa podľa pravidiel, narastá kriminalita mladistvých. Spoločnosť poukazuje na rodinu, ktorá neodovzdáva hodnoty a s výchovou svojich detí má problémy.   

Minútové karhanie je kniha o výchove – o výchove,  v ktorej sa obaja rodičia vedia dohodnúť a poznajú  potreby svojho  dieťaťa.  Kniha dáva rady aj rodičom, ktorí sa nevedia dohodnúť na výchove svojich detí, je nápomocná pre náhradných rodičov ako sú pestúni, profesionálni rodičia, vychovávatelia, učitelia v detských domovoch. Autor v knihe pekne popisuje vzťahovú väzbu dieťaťa k rodičom, jeho ukotvenie v rodine, ale aj jednotlivé straty v živote dieťaťa a dáva rady rodičom, ako správne pomôcť  dieťaťu sa s nimi vyrovnať.

Metóda výchovy – „Minútové karhanie“ je prirodzená, láskavá.  Autor nás sprevádza celou knihou, dáva nám návod a usmerňuje nás, ako správne komunikovať s dieťaťom, ako dieťa pokarhať a ako ho pochváliť. Stotožňujem sa s autorom, že výchova k poslušnosti nie je trest, ale druh výučby. Kniha so zásadami minútového karhania poukazuje, že táto metóda nie je o trestaní, ale o správnej výchove. Pomáha vám kedy a ako správne zvoliť ten správny čas a za akých okolností je vhodné karhanie, ako aj prispôsobiť karhanie veku a povahe dieťaťa.  Autor sa zameral v knihe na autenticitu správania sa rodičov a detí. V niektorých častiach je kniha tak prirodzená, že je zrozumiteľná pre každého člena rodiny „dospeláka“. Eliminuje negatívne správanie nielen detí, ale aj rodičov - o to viac prehlbuje pocit lásky a bezpečia všetkých členov  v rodine.  Táto metóda naučí rodičov, ako viesť deti k dobrému správaniu a odovzdáva dieťaťu overené životné hodnoty. Posilní puto medzi ľahko problémovým dieťaťom a jeho rodičmi. Vytvorí puto medzi deťmi a ich pestúnmi alebo náhradnými rodičmi. 

Táto kniha bola pre mňa obohatením a návratom do detstva. V poradenskom procese využívam často práve túto metódu „Minútové karhanie“  a odporúčam ju aj rodičom, ktorí majú „neposlušné“ deti .

 

PhDr. Mgr. Pavel Bryndzák, PhD.