Edual
Inšpirácie pre výchovu detí
Knihy


Osvietený rodič

Susan Stiffelman

Na sklade > 5 kusov

Hlavné tajomstvo odhalené v knihe Osvietený rodič je, že byť vedome prítomný je jediný efektívny spôsob vzájomnej interakcie s dieťaťom. Vedomá prítomnosť zahŕňa podporu a usporiadanosť - s nimi dieťa prosperuje, bez nich zažíva chaos a rodičovstvo sa môže stať nočnou morou. Druhé tajomstvo je, že rodičovstvo je proces rastu a vaše dieťa je váš najlepší učiteľ. Pochopenie obidvoch tajomstiev nás chráni pred rodičovstvom vychovávajúcim bez systému, ako aj rodičovstvom bez citlivej výchovy. 

Zľava 69,999,39
Kúpiť

O knihe

Rodičia si často nevedia poradiť s výzvami, ktorými ich deti denne zahŕňajú, nehovoriac o tom, že nevedia primerane reagovať na rastúce emocionálne, psychologické a duchovné potreby dieťaťa. Ako nájsť rovnováhu v spôsobe výchovy detí? Skúsená terapeutka Susan Stiffelman ponúka detailné vysvetlenie ako aj množstvo praktických príkladov zo svojej praxe. 

Úryvok z knihy

Modelovanie dobrého správania u detí

„Najskôr ja!“ „Chcem viac!“ „To je moje!“ – to všetko sú bežné vyjadrenia dieťaťa, ktoré ešte nemá rozvinutú empatiu a diplomaciu. Deti sú prirodzene egocentrické. Ak na tácke zostane len jeden kúsok koláča, uchmatnú ho. Ak sa vaša dcéra zabáva na hojdačke, odmietne ju prepustiť ďalšiemu dieťaťu, ktoré čaká na vystriedanie. Neznamená to, že je sebecká. Znemená to len, že sa správa ako dieťa. Zhovievavé usmernenie rodičov však pomáha deťom naučiť sa brať do úvahy aj želania a potreby iných ľudí.

Neexistuje žiadny lepší spôsob, ako učiť dobrým spôsobom, ako ich deň za dňom demonštrovať v prítomnosti svojich detí. Napríklad pri spoločnom stolovaní zariaďte, aby nikto nezačal jesť pred tým, než si všetci sadnú a majú jedlo pred sebou. Ak vaše deti na to pozabudnú, dajte im vedieť, že chápete, že sú hladné, ale musia mať trpezlivosť a chytiť príbor až po naservírovaní jedla ostatným.

Pomôžte svojim deťom, aby sa naučili podeliť či vystriedať sa s kamarátom, ak sa tiež príde hrať. Vysvetlite im, že viete, že je ťažké čakať, kým prídu v hre na klavíri na rad, alebo nechať väčší kúsok koláča pre niekoho iného, ale vo vašej domácnosti sa hosťom venuje špeciálna starostlivosť.

Učte svoje deti, ako sa predstavujú ľudia. „Pán Norris, rád by som vám predstavil svoju sesternicu Joey.“ alebo „Dedko, toto je moja priateľka Elza.“ Uvítacie rituály prirodzene zakomponujte do spôsobu, ktorým prijímate hostí v dome. Ukážte deťom, ako udržiavať očný kontakt, keď prichádzajúcemu hosťovi podávame ruku, alebo ako sa s hosťom objať, ak je to pre dieťa prijateľné a príjemné.

Súčasťou dobrých spôsobov je aj uznanie citov iného človeka. Ak ukážete deťom, ako prevziať zodpovednosť za svoj omyl alebo neuváženú poznámku, budú nasledovať váš príklad. Ak niekoho urazíte, nech vás vidia ospravedlniť sa bez obhajovania vášho správania. A nakoniec sa ubezpečte, že vaše deti vedia prijať kompliment. „Ďakujem vám“ – to je jednoduchý, primeraný a zároveň oveľa pôvabnejší spôsob reakcie na niečie milé slová než mlčanie.

A nenechávajte si slušné spôsoby len pre situácie, keď je okolo vás spoločnosť alebo keď ste vonku na verejnosti. Deti vycítia pokrytectvo na míle. Keď komunikujete so svojimi blízkymi, bežne používajte zázračné slová, ako prosím a ďakujem. Peggy O’ Mara, zakladateľka časopisu Mothering, povedala: „Dajte si pozor na to, ako hovoríte so svojimi deťmi. Jedného dňa sa z toho stane ich vnútorný hlas.“

Zdvorilosť premyslenosť a uvážlivosť sa u detí rozvíjajú vtedy, keď vyrastajú v prostredí s láskavým a úctivým správaním. Ak sa vaše deti zachovajú dobre, oceňte ich, ak zabudnú na slušné vychovanie, opravte ich. Neočakávajte od nich, že sa budú správať perfektne, ale usmerňujte ich v danom vývojovom štádiu, aby sa napokon správali tak, ako si predstavujete.

Ak máte dieťa s vývojovými ťažkosťami alebo psychologickými problémami, nepodliehajte vine alebo hanbe, ktoré sa objavia, keď si predstavíte, že vás iní posudzujú pre nedostatky alebo neobratnosť vášho dieťaťa. Dožičte si láskavú podporu, ktorú tak veľmi potrebujete, aby ste sa uistili, že vaša najlepšia snaha je dostatočná - bez ohľadu na správanie vašich detí.

Vyhnite sa mocenským bojom a hádkam pre spôsoby správania, a to najmä so svojimi násťročnými. Vaše úsilie donútiť dieťa ospravedlniť sa alebo slušne sa správať nebude úspešné. Len s trpezlivosťou a láskavým usmerňovaním dosiahnete, že sa z vašich detí stanú ľudia, ktorí budú príjemne pôsobiť na iných. Veď nakoniec, o tom vlastne dobré spôsoby sú.

Podrobnosti

Väzba: brožovaná
Počet strán: 225
Rozmer: 207 x 144 mm
Hmotnosť: 275 g
Jazyk: slovenský
ISBN: 978-80-8109-277-0
Rok vydania: 2015
Vydavateľstvo: Eastone Books

O autorovi

Susan Stiffelman je autorkou viacerých kníh na tému rodičovstvo. Je licencovanou manželskou a rodinnou terapeutkou, renomovanou učiteľkou a medzinárodnou rečníčkou.