Edual
Inšpirácie pre výchovu detí
Knihy


Šťastné deti, šťastní rodičia

Sue Beever

Na sklade > 5 kusov

Mnohí z nás začali vychovávať svoje deti s vysokými očakávaniami a jasnou predstavou toho, aký by život mal byť. Skutočnosť však môže byť niekedy úplne iná. Naše životy sú neuveriteľne zaneprázdnené tým, že sa snažíme uspokojovať nielen svoje potreby, ale tiež potreby našich detí a celej rodiny, ako aj zvládať všetky ďalšie povinnosti. Následne sme prekvapení, že sa naše očakávania neplnia. Čoraz častejšie si uvedomujeme, že naše deti sa nesprávajú tak, ako by sme si predstavovali.

Pravdou je, že v každej situácii robíme to najlepšie, čo vieme a volíme možnosti, ktoré v danej chvíli máme.

 

Zľava 2016,0012,80
Kúpiť

O knihe

Cieľom metód opísaných v tejto knihe je poskytnúť vám širšie možnosti voľby, viac návodov, ako reagovať – viac spôsobov, ako o veciach premýšľať i ako niečo urobiť. Následne dosiahnete:

* skvelé výsledky u svojich detí,

* hladší priebeh rôznych životných situácií,

* viac sebadôvery a pozitívneho naladenia,

* pocit radosti a šťastia, že ste rodičom!

 

Vaše deti vás potrebujú!

Keď ide o výchovu detí, nikdy nie je správna len jedna odpoveď, neexistuje len jedno univerzálne riešenie, ani absolútna pravda. To, čo bude vám a vašim deťom fungovať, ovplyvňuje vždy iné „tu a teraz“, ktoré sa na vašej ceste výchovy detí neustále mení. Vy najlepšie poznáte svoju rodinu a svoje deti. Vy stojíte na čele. Bez ohľadu na dobre mienené rady okolia, ste to vy, kto musí rozhodnúť... A ste to vy, kto potom musí žiť s následkami týchto rozhodnutí.

Úryvok z knihy

Tipy na dosiahnutie dobrých výsledkov

  • Vaše hranice môžu byť úplne iné než hranice, s ktorými máte skúsenosť z detstva alebo aké majú nastavené vaši priatelia. A to je v poriadku. Deti sú veľmi flexibilné a ľahko akceptujú rozdiely v hraniciach a pravidlách platných v rôznom prostredí, napr. u starých rodičov, v škole či na kúpalisku. Dôležité je, aby ste vy i vaše deti vedeli, ako fungujú hranice u vás doma. To vám tiež pomôže vyrovnať sa so spätnou väzbou od ostatných, ktorí by mohli mať k týmto rozdielom námietky.
  • Hranice je potrebné upravovať podľa toho, ako sa vy, vaše dieťa a vaše potreby časom menia. Ide o neustály proces. Keď sa zmenia okolnosti, opäť použite rovnakých 6 krokov a stanovte si nové hranice.
  • Ako vaše deti rastú, zapojte ich do rodinných diskusií o stanovovaní hraníc, ktoré budú u vás doma platiť. Tu sú dva dôležité body:
    • Diskusia prebieha vo chvíli, keď sú všetci pokojní, a nie vo chvíli, keď sú v zápale hnevu voči novému pravidlu!
    • Ako zodpovedný rodič máte posledné slovo. Akceptujte, že občas nebudete obľúbení, pretože vaše deti s vami nebudú vždy súhlasiť, alebo sa im nebudú pozdávať hranice, ktoré potrebujete nastaviť. A to je v poriadku. Je potrebné, aby ste si uvedomovali a vážili dlhodobý prínos, ktorý budú mať tieto hranice pre vaše deti.
  • Počítajte s tým, že vaše deti budú pravidlá porušovať. Je to normálne a zdravé. Je to ich spôsob poznávania toho, ako fungujú vzťahy medzi ľuďmi i spoločnosť, v ktorej žijú.
  • Keď deti prekročia hranicu, snažte sa nastoliť poriadok neosobne a bez emócií. Jednoducho iba dodržujte pravidlá, ktoré ste si stanovili: „takto to robíme u nás doma“. Odosobnenie sa od tejto situácie vám pomôže zostať v pohode.
  • Vyhýbajte sa používaniu slov ako disciplína, trest či odmena. Tieto slová môžu pôsobiť príliš osobne a vzbudzujú dojem presadzovania vašej vôle a moci nad dieťaťom, čo mení situáciu na stav víťaz - porazený.
  • Buďte si vedomí toho, že situácia víťaz - porazený môže občas predsa len nastať. Veď ste len človek! V situáciách, keď vás život alebo vaše deti skúšajú a testujú stanovené hranice až po únosnú mieru, či dokonca až za ňu, v takýchto situáciách, je to niekedy to najlepšie, čo môžete urobiť.
  • Hoci je stanovenie rozumných hraníc súčasťou rodičovstva, skúste sa naň pozerať tiež všeobecne - ako na udržiavanie priestoru, prostredia a atmosféry, ktoré umožňujú vám i vašej rodine byť tými najlepšími, akými dokážete byť.

 

Podrobnosti

Väzba: brožovaná 
Počet strán: 248
Rozmer: 154 x 219 mm
Hmotnosť: 433 g
Jazyk: slovenský 
ISBN: 978-80-970884-3-9
Rok vydania: 2016
Vydavateľstvo: D.T. Studio

O autorovi

Sue Beever  

Recenzia

Ako otec piatich detí knihu Šťastné deti – šťastní rodičia, ktorú napísala Sue, jednoducho milujem. Želal by som si ju mať, hneď na začiatku mojej role rodiča, no nikdy nie je neskoro naučiť sa niečo nové. Keďže sám využívam NLP, považujem rady, ktoré Sue zahrnula do tejto knihy, za veľmi užitočné a praktické, a zároveň zrozumiteľne vyjadrujúce posolstvo NLP. Nielenže som tu našiel výborné tipy na to, ako sa správať k deťom, no zistil som tiež, že sa zamýšľam nad tým, ako ich využiť aj vo vzťahoch s dospelými. Sue dávkuje jednotlivé ponaučenia v príjemne malých sústach a veľmi oceňujem skutočné príbehy, ktoré zozbierala od iných rodičov. Táto kniha by mala byť príručkou pre všetky mamy a otcov. Myslím, že by bolo skvelé, keby štát poskytol jeden výtlačok všetkým rodičom pri narodení dieťaťa. Svet by bol hneď oveľa príjemnejším miestom. Ďakujem, Sue.

Clive Wilson

Podpredseda predstavenstva spoločnosti Primeast, špecialista na vedenie, zmeny a tímovú prácu

****

Ako pracujúca matka štyroch detí vo veku do 11 rokov som túto knihu skrátka NEVYHNUTNE potrebovala! Sue všetko úžasne prepojila a prináša skutočne užitočné a praktické návrhy, ako komunikovať s temperamentnými deťmi v tých najrozličnejších situáciách – počnúc vychystaním ich na prechádzku až po naozaj problémové správanie. Niektoré z jej stratégií som vyskúšala a vidím rozdiel. Je to naozaj inšpirujúca príručka.

Janey Lee Grace

Autorka knihy Imperfectly Natural Woman (Nedokonale prírodná žena, pozn. prekladateľa: v slovenčine nevyšlo), www.imperfectlynatural.com

****

Vydanie metód a tipov tak, ako ich spísala Sue, ma nesmierne potešilo. Sue nám v rámci svojej podpory poskytuje praktické semináre, ktoré môžu využiť podporné skupiny matiek i dobrovoľníci pracujúci s deťmi. Dáva nám do rúk nástroje a metódy, ktoré nám pomôžu v množstve náročných situácií, ktoré ako rodičia dennodenne zažívame. Pomôžu nám zachovať si rozvahu a pokoj, keď začíname strácať nervy, účinne komunikovať s deťmi a čo je najdôležitejšie, užiť si tieto drahocenné roky. So svojimi vnúčatami som vyskúšala celý rad metód, ktoré Sue opisuje. A skutočne fungujú!

Lizzie Evans

Vedúca organizácie „Mums in Need of Support“, všeobecná zdravotná sestra, diplomovaná konzultantka, bakalárka sociológie a magistra štúdií zdravotných služieb

****

Čítala som knihu Šťastné deti – šťastní rodičia z dvoch uhlov pohľadu, predovšetkým ako rodič a prarodič, no tiež ako vychovávateľ.

Mám dve vlastné deti (obe sú už dnes dospelé) a musím konštatovať, že pohľad na správanie detí bol v minulosti úplne iný ako dnes. Ako čerstvá babička vidím, aká je to veľká zmena.

Keďže už viac než 20 rokov pracujem ako vychovávateľka, jednou z oblastí, o ktorú sa neustále zaujímam, je zvládnutie správania u detí. Neustále počúvam komentáre typu: „On skrátka nebude poslúchať,“ alebo „Prečo neurobí, čo jej poviem?“ V knihe, ktorú Sue napísala, všetky tieto komentáre podchytila a prináša tipy a príklady, ktoré nás učia, ako jasne, pokojne a predovšetkým pozitívnym spôsobom môžeme reagovať.

Kniha vás donúti zamyslieť sa nad rozličnými situáciami, v ktorých ste sa ocitli. Počula som samu seba, ako hovorím „O tom by som mohla rozprávať, to sa mi stalo, keď...“ V kurze pre vedúce predškolských zariadení nám vždy vraveli, že máme k negatívnej situácii pristupovať pozitívne. A práve to sa prelína celou knihou, ktorá ukazuje rodičom a vychovávateľom, že vytvorenie nových metód nám pomôže dosiahnuť dobré výsledky a to vďaka spoločnej snahe rodičov i detí.

Mimoriadne sa mi páči rada „Sústreďte sa na niečo bežné“. To mi umožňuje vidieť všetko z inej perspektívy. Keď v práci začína byť dusno, zahľadím sa na fotografiu svojho vnuka, ktorú mám na stole, a všetko napätie je preč. Dve minúty „pauzy“ mi pomôžu sa upokojiť a vrátiť sa späť na scénu a čeliť ďalším výzvam.

Táto kniha ukazuje rodičom, ako môžu dosiahnuť svoje ciele zábavnou formou. Keby ju mal k dispozícii každý rodič, som si istá, že problémové správanie by už nebolo takou veľkou témou.    Každému dieťaťu, ktoré nastúpi do našej materskej školy, zakladáme zložku „Moja cesta k vzdelaniu“. Kniha, ktorú Sue napísala, má podobný profil a ja by som ju nazvala „Cesta k vzdelaniu pre rodičov“.  Keď sú rodičia/vychovávatelia pokojní, vyrovnaní a predovšetkým spokojní so svojím prístupom, má to na deti jednoznačne pozitívny vplyv.

Názov knihy Šťastné deti – šťastní rodičia odráža myšlienku, že keď sú šťastní rodičia, napomáha to, aby boli šťastné aj ich deti. My sme učitelia a deti napodobňujú všetko, čo robíme. Je to cesta k vzdelaniu, ktorá nikdy nekončí. 

Veľmi zrozumiteľná, poučná a praktická kniha, ktorá by nemala chýbať v žiadnej domácnosti či na pracovisku. Určite ju odporučím všetkým rodičom detí našej materskej školy.

Joyce Forster

Riaditeľka materskej školy First Steps Nursery, Harrogate (Anglicko)